Sanace vlhkého zdiva a izolace proti vlhkosti

30. 8. 2012

Vlhké zdivo a jak na něj

img8Vlhké zdivo, to je problém u většiny staveb, u kterých hydroizolace buď úplně chybí nebo je již po desítkách let nefunkční či byla provedena špatně. Jednou z příčin často bývají stavební úpravy, které s vlhkostí zdánlivě nesouvisejí, ale jejichž následkem se hydroizolace buď přímo naruší nebo se "jen" změní vlhkostní podmínky (např. změnou vytápění, výměnou oken, zateplením) a začne docházet ke kondenzaci vlhkosti.

Projevuje se vlhkými mapami na stěnách, solnými výkvěty, nepříjemným zápachem vzduchu, plísněmi, opadáváním omítek, loupáním nátěru zdiva.
Potýká se s ním téměř každý majitel staršího rodinného domu, je nedílnou součástí kulturních památek, bytových objektů či průmyslových staveb. V dnešní době je mnoho cest, jak se s tímto problémem vypořádat. Počínaje sanačními omítkami, které v kombinaci s vhodnou hydroizolací řešící příčinu vlhkosti (injektáž, plošná hydroizolace, krystalická hydroizolace apod.), dokáží vlhké zdi vysušit (sanovat) a konče produkty energetické sanace, které mají kromě sanace vlhkého zdiva i další efekt, a tím je tepelná izolace objektu.

Příčiny vlhkého zdiva

Příčin vlhnutí zdiva je mnoho. Mezi ty nejčastější patří:

 • déšť
 • vzdušná vlhkost
 • kondenzace vzdušné vlhkosti
 • vlhkost vzlínající z podloží
 • vlhkost ke stavbě přiléhající zeminy

Vlhké zdivo bývá zpravidla následkem faktorů jako jsou:

 • podcenění potřeby izolace proti vlhkosti,
 • nevhodné stavební úpravy,
 • absence větrání a vytápění,
 • zatékání do objektu střechou nebo po obvodu oken,
 • narušení vodovodních a odpadních systémů,
 • nedostatečné odvádění dešťové vody.

plisne

Vlhnutí zdiva ovšem není jediným následkem. Zdraví škodlivé jsou také soli rozpuštěné ve vodě, které na zdech vytvářejí mapy, a plísně, které zná snad každý obyvatel domu či bytu. Zdivo s vysokým obsahem vody je výborným prostředím pro růst mikroorganismů a vznik nemocí a alergií.

 

Metody sanace vlhkého zdiva a izolace proti vlhkosti

Sanační omítkové systémy

Sanační omítky jsou takové omítky, obsahující min 25% vzduchových pórů v čerstvé maltě. Základní vrstvu tvoří jádrové sanační omítky (např. Baurex SMS NEW), do nichž se vmíchá tekutá přísada Baurex-N, která maltovinu "našlehá" a vytvoří v ní velké množství pórů.

Baurex_new_baurex_nU sanačních omítek je postup aplikace následující: směs se nanáší přímo na očištěné vlhké zdivo, ze kterého byla oklepána původní omítka. Póry umožňují odvádění vody ze zdiva ve formě vodní páry a současně zabraňují solím proniknout na povrch a ukládají je ve svých pórech. Výsledkem je suchá omítka bez solných skvrn a plísní.

Vrchní vrstvu pak tvoří vhodná štuková omítka (např. Vápenný štuk INTERIÉR). Sanační omítka nesmí být překryta akrylátovými či latexovými barvami, uzavírajícími povrch a znemožňující odvod vlhkosti ze zdiva, tapetami a obklady.

Jak postupovat při aplikaci sanačních omítek si můžete přečíst ZDE.

Energetická sanace

Jedná se o sanaci pomocí sanačních tepelně-izolačních omítek, tedy omítek, které mají kromě sanačních vlastností i vynikající tepelně-izolační vlastnosti. Často se využívají pro svou schopnost zvýšit teplotu na povrchu stěn, čímž zamezí kondenzaci vlhkosti a tím i vlhnutí zdiva, vzniku plísní apod. Díky tepelně-izolačním vlastnostem přináší až 40% úsporu nákladů na topení.

energet_sanace_pytleAplikace je velmi jednoduchá - omítka se pouze smíchá s vodou a může se nanášet. Jednotlivé omítky z této řady mají různé vlastnosti a tedy i použití:

 • Nanosan - sanační omítka špičkové kvality vhodná pro použití ve vnitřním i vnějším prostředí, největší uplatnění pak našla pro řešení vlhkých soklů na rodinných i bytových domech a díky vápennému složení i na památkově chráněných objektech; funguje i jako povrchová úprava, není již tedy na něj potřeba štuková omítka
 • Baurex-AQUA - speciální omítka, kterou je možné nanášet přímo na mokré zdivo, díky čemuž je vhodná především u staveb zasažených povodněmi či staveb pod úrovní terénu, kde je vysušení zdiva často problematické, díky vápennému složení se také uplatňuje u památkově chráněných objektů
 • Baurex-SAN - univerzální omítka, která našla široké uplatnění ve vnitřních i vnějších prostorech a své zákazníky si získala zejména vynikajícím poměrem ceny a kvality a příjemnou zpracovatelností

Univerzální podkladovou vrstvu pro tyto omítky tvoří UNISAN špric a pro štukovou vrstvu je pak vhodný již zmíněný Vápenný štuk INTERIÉR (pouze ve vnitřním prostředí). 
 

Injektáže zdiva

Injektáže zdiva se provádějí navrtáním otvorů do zdi a jejich vyplněním prostředky zabraňujícími pronikání vody. Jsou velmi vhodné pro izolaci proti vlhkosti vzlínající odspodu nebo vnikající do zdiva pod úrovní terénu zboku. Neznámějším následkem takového pronikání vody je vlhký sklep. Mezi nejpoužívanější patří:

 • hydrofobizační injektáže (např. Dicosil), které se ve zdivu rozptýlí a přeruší tok vody,
 • injektážní krémy (např. Aquabarier), kterými je možné injektovat i budovy z dutých cihel, ytongu apod., což nelze žádnou jinou technologií
 • speciální utěsňující gelové injektáže (např. Ecocryl, Rubbertite,...), jež jsou na našem trhu poměrně novou technologií vyznačující se zvláštní vlastností, tzv. revisibilitou, kdy opakovaně bobtnají při přítomnosti vody, a brání tak pronikání vody do zdiva, a smršťují se při vyschnutí zdiva. Tento proces se opakuje vždy, když se změní vlhkost.
 • polyuretanové utěsňující injektáže používané při stavbách ohrožovaných tlakovou vodou, která proniká trhlinami a vadnými místy. Polyuretanové pěny a pryskyřice pronikající vodu zastaví. Je vhodné je kombinovat s injektáží akrylátovým gelem.
   

Plošné hydroizolace

 

Sikkaton_B_novy

Asfaltové hydroizolační stěrky jsou dlouhodobou praxí ověřené a používané k trvanlivé a spolehlivé hydroizolaci. Nevytvářejí spoje, plně nahrazují lepenku, neobsahují rozpouštědla, a jsou tedy zcela ekologické. Silikátové hydroizolace jsou určené pro utěsnění proti vlhkosti především v interiérech a velmi vhodné i pod obklady a dlažby. Krystalizační pojezdové hydroizolace zajišťují povrchovou odolnost betonových konstrukcí proti tlakové vodě, ropným produktům, zemědělským produktům a některým chemickým látkám, prodlužují jejich odolnost a životnost.
 

Utěsňování spár

RealmateŠiroké použití v pozemních a inženýrských stavbách nacházejí hydrofilní pryže pracující na principu bobtnání při kontaktu s vodou, vyznačují se odolností proti chemikáliím, například kyselinám a louhům, dále proti rozpouštědlům, pohonným hmotám či olejům. Povrstvené plechy k utěsňování pracovních spár se připevňují na armaturu a vytvářejí hranu, která zabraňuje vodě pronikat do betonu či zdiva. Jsou pokryty bobtnající pryží. Profily pro utěsnění dilatačních spár z kaučuku se vtlačují do spár, kde působí proti tlakové vodě.

 

Sanace a izolace zdiva ruku v ruce

Sanace vlhkého zdiva je prostředkem, jak se zbavit vlhkosti v bytě, domě, kanceláři či v dílně, ale řeší pouze důsledek vzlínající vody, povětrnostních vlivů, běžného používání domácnosti či závažnějších vad stavby. Příčinu vlhkého zdiva řeší právě izolace proti vlhkosti. Spojením obou metod dosáhnete nejlepších výsledků a zbavíte se nepříjemného prostředí kolem sebe na dlouhou dobu.

Speciální kategorii tvoří problémy s plísněmi. V případě, že neřešíte problémy s vlhkostí, máte funkční hydroizolace a přesto se potýkáte s plísněmi, bude příčina pravděpodobně ve vysoké vzdušné (relativní) vlhkosti, která se sráží na chladném povrchu stěn. Tyto problémy lze řešit pomocí bioklimatické stěrky KLINOSAN (podrobnosti na www.klinosan.cz).  

zavřít

Zpracovávám...