Plísně v domech nebo bytech - co s tím?
Co jsou vlastně plísně a jak vznikají?
Plísně jsou mikroskopické houby a rostou všude tam, kde je dostatek vlhkosti a vhodná teplota. Daří se jim zejména při teplotě kolem 25 °C, proto jsou pro ně naše byty a domy ideálním prostorem pro život. Zvládnou však i chladnější prostředí pod 10 °C, takže se mohou objevit i v bytech, ve kterých se aktuálně netopí.
Základním faktorem pro vznik plísní v interiéru je tedy vlhkost a teplota na povrchu zdí.
Plísně – proč vznikají?
Nejčastější chyby jsou špatná izolace, nevhodný stavební materiál nebo plastová okna bez odtokových kanálků. Tyto chyby vyřešíte pouze větším stavebním zásahem do domu. Dalším rizikem jsou temné místnosti nebo kouty (spíže, šatny, technické místnosti) –tma je prostředí se plísni daří nejlépe. Dále jsou v ohrožení sklepy, místnosti bez oken, ale také zdi za velkým nábytkem.
Plísně v domech – vzniká nejčastěji z důvodu zvýšené vlhkosti ve stavebních materiálech. Do stavebních materiálů se voda dostává nejčastěji z těchto důvodů:
- v důsledku stavební závady (zatékání, vzlínáním půdní vlhkosti);
- havárie (prasklé vodovodní potrubí, vyplavení sousedy).
- sníženou tepelně-izolační schopností části obvodové konstrukce (tepelný most), tedy často v nezateplených či nevhodně zateplených objektech.
Plísně v bytech – většina příčin vzniku plísně v bytě je způsobena nevhodným užíváním bytu (nedostatečné větrání a nedostatečné vytápění). Ke vzniku plísní může výrazně přispět instalace nových oken, která více těsní a nedochází tak k průniku vlhkého vzduchu z venku škvírami a netěsnostmi okenních rámů.
Dalším problémem v bytech bývá zvýšení vlhkosti způsobené – sušením prádla, pěstováním většího množství rostlin, chov rybiček v akváriích apod.
Rizikem může být také větší počet osob v malých bytech. Každý člověk svou vlastní existencí (dýchání, pocení) vyprodukuje až 1 litr vody do okolního ovzduší.
Dále je potřeba také připočítat vlhkost, která vzniká běžným chodem domácnosti – vaření, sprchování, mytí atd. Typická čtyřčlenná rodina tak za rok obohatí své okolí o také množství vody, které by se vešlo do 24 plných koupacích van.
Jak se plíseň projevuje?
Plíseň na zdi se projevuje jako různě barevné skvrny. Dalším průvodním jevem plísně bývá nepříjemným a mdlým zápachem. Plíseň může být obtížné odhalit, protože často vzniká nepozorovaně za nábytkem, pod tapetami nebo za omítkou. Zvýšená vlhkost může také kondenzovat na dřevěných částech interiéru, způsobovat jeho poškození a vznik plísní nebo hub.
TEST
Pokud máte podezření na plíseň v bytě, můžete si udělat jednoduchý test:
- Navlhčete bavlněnou tyčinku bělidlem a přetřete s ní podezřelou skvrnu.
- Pokud skvrna zmizí nebo zesvětlá, jedná se o plíseň. Pokud skvrna zůstane stejná nebo tmavne, jedná se o něco jiného (špína, znečištění).
Jak se zbavit plísně na zdi jednou pro vždy?
Pokud zpozorujete příznaky plísně na zdi nebo površích, jednejte co nejdříve. Je důležité reagovat nejen na viditelnou plíseň, ale odhalit její příčiny.
1. KROK
- Zkontrolujte, zda někde neuniká vodovodní potrubí a prozkoumej netěsnosti v okolí oken a dveří. Opravte všechny zjištěné problémy.
2. KROK
- Zahubení plísně – použijte sprej Klinosan RESTART. Před použitím sprej protřepejte a pomocí rozprašovače postříkejte napadené povrchy. Nechte působit 8 -12 hodin.
3. KROK
- Odstraňte plesnivé malby/omítky. Při aplikaci našeho produktu KLINOSAN stěrka postačí oškrábat pouze malbu, v případě produktu KLINOSAN omítka je potřeba odstranit původní omítku.
- Z plochy ošetřené sprejem KLINOSAN Restart mechanicky odstraníme malbu s plísní např. malířskou škrabkou / napadenou omítku. Pokud škrábete pouze místa napadená plísní, a ne celé stěny, doporučujeme počítat s přesahem alespoň 15 cm od hranice, kde byla plíseň viditelná.
- KLINOSAN stěrka se nanáší v tloušťce 0,5 – 1 cm / omítka v tl. 2 cm - pokud škrábete pouze část zdi (plesnivý roh, pruh, …), oškrábejte ji do této hloubky, abyste měli po nanesení stěrky/omítky vyrovnanou celou stěnu.
Proč je při řešení plísní důležitá prevence?
Aby se už plíseň na zdi nevracela, je důležité dodržovat dostatečnou ventilaci v místnostech, kde se problém s plísní vyskytoval.
V ranních hodinách by měly být vyvětrány všechny obytné prostory bytu nebo domu. Vyvětrání by mělo proběhnout otevřením oken na 5 – 10 minut, ideální je vytvořit průvan, díky kterému dojde k rychlé výměně čerstvého vzduchu. Při tomto způsobu větrání dochází také minimálním teplotním ztrátám, protože se čerstvý vzduch rychle ohřeje od prohřátých stěn a předmětů v místnosti. Naopak pomalé větrání pootevřeným oknem po celý den přivádí jen malé množství čerstvého vzduchu a v zimním období dochází k postupnému chladnutí interiéru.