Plísně jsou mikroskopické houby a rostou všude tam, kde je dostatek vlhkosti a vhodná teplota. Daří se jim zejména při teplotě kolem 25 °C, proto jsou pro ně naše byty a domy ideálním prostorem pro život.

Zvládnou však i chladnější prostředí pod 10 °C, takže se mohou objevit i v bytech, ve kterých se aktuálně netopí.

Základním faktorem pro vznik plísní v interiéru je tedy vlhkost a teplota na povrchu zdí. Proč teplota? Protože plíseň vzniká jen na plochách, které jsou buď trvale vlhké nebo na kterých dochází ke kondenzaci (vysrážení) vlhkého vzduchu při kontaktu s chladným povrchem.

Místa se zvýšenou vlhkostí a tím i vyšším rizikem výskytu plísní:

  • v bytech, ve kterých se suší prádlo či provádějí jiné činnosti spojené se zvýšeným odpařováním vody (pěstování květin, chování rybiček v akváriích atd.)
  • tam, kde je snížená tepelně-izolační schopnost části obvodového zdiva (tepelný most), tedy často v nezateplených či nevhodně zateplených objektech
  • v malých bytech, které užívá více osob,
  • v prostorech, kde není zajištěna správná cirkulace a odvod vlhkého vzduchu – koupelny apod.

Jak se zbavit plísní?

Stávající plísně je nutné odstranit pomocí dezinfekčních přípravků. Pokud se však chceme plísní na zdech zbavit natrvalo, nestačí jen odstranit viditelné plísně na povrchu, ale je potřeba vyřešit příčinu jejich vzniku – nadměrnou vlhkost a její kondenzaci na zdech. Ta bývá způsobena buď stavební závadou nebo nevhodným užíváním bytu spočívajícím nejčastěji v nedostatečném větrání.

V případě, že se i přes časté větrání z jakýchkoliv důvodů potýkáte se zvýšenou vlhkostí v bytě, může vám problém vyřešit vhodná sanační omítka. Ta, kromě toho, že zajistí suchý povrch stěn, může pomoci i se zateplením bytu a ušetří vám tak náklady na vytápění.

Doporučujeme:

Bioklimatická omítka - ekologická antibakteriální jádrová omítka, která trvale chrání proti plísním, zároveň čistí vzduch, pohlcuje pachy,...

Schimmelstop – prostředek pro likvidaci plísní

Nanosan – sanační tepelně-izolační omítka dle WTA

zavřít

Zpracovávám...