TENTOKRÁT TO DÁM! Jak být méně vyčerpaný, ale stále úspěšný?

24. 8. 2016

Sila_vuleV jednom z letošních vydání našeho newsletteru jsme vám slíbili další tipy, jak být v dnešní uspěchané a hektické době méně vyčerpaný, ale zároveň úspěšný a efektivní.

Ráno jste plni odhodlání a v poledne je veškerá vůle pryč?

Teorie mluví o tom, že silná vůle je dovednost a můžeme se jí naučit stejně, jako jsme se v dětství naučili říkat: „Děkuji“.

Možná Vás napadne: „Když je vůle dovedností, proč není každý den stejně silná?“ Je to tím, že vůle není jen dovednost, ale i sval. A ten sice pravidelným cvičením sílí, ale také se po namáhání unaví.

Takže pokud svoji vůli – sval unavíte příliš brzy otravnými úkoly jako je třeba psaní nezáživných emailů, vyplňování příliš komplikovaných formulářů či nesmyslných hlášení, veškerá vůle bude vyčerpaná a po zbytek dne pak snadno podlehnete různým svodům, kterým byste jinak poměrně snadno odolali.

Řešení: Zautomatizujte maximum vašich běžných činností

Když děláme některé úkony automaticky, nevyčerpávají nás tolik a ani nezatěžují naši vůli. Jsme zkrátka zvyklí něco v danou dobu udělat a tak to jdeme bez přemýšlení udělat.

Takže veškeré pravidelné pracovní činnosti, které nevyžadují příliš kreativity a přemýšlení, je ideální takto zautomatizovat – udělat z nich zvyk (ideálně je dělat ve stejnou dobu, ve stejném pořadí, stejným způsobem), čímž docílíte toho, že se vaše vůle tolik neunaví.

Co pomůže, aby vytvoření zvyku bylo co nejsnadnější?

  • Najít si u dané (i nepříjemné či podle vás nesmyslné) činnosti nějaký přínos pro svou osobu – např. kontrolou správnosti došlých faktur si trénuji postřeh, který se mi bude hodit večer při tenise. :)
    Pokud se vám nedaří nalézt přínos v činnosti samotné, přidejte si nějakou motivaci zvenčí – třeba si vymyslete svou vlastní soutěž, kolik faktur jste schopni správně zkontrolovat za 1, 3, 5, 10min a překonávejte sami sebe – za nové rekordy si pak můžete stanovit odměny. :)
  • Možnost zvolit si způsob, jak chcete danou činnost dělat, přizpůsobit ji do jisté míry tomu, jak vám to vyhovuje 

Povedlo se vám z některých nepříjemných činností vytvořit zvyk a už vaši vůli nezatěžují? Nebo máte nějaký speciální fígl, jak si je zpříjemňujete? Napište nám :)

zavřít

Zpracovávám...