Jak řešit vlhkost ve sklepech a suterénech

4. 5. 2016

Schwille_bez pozadíVětšina z Vás se již mnohokrát setkala s problémem vlhkých a nepříjemně zapáchajících suterénů a sklepů. Příčinou tohoto nežádoucího stavu mohou být jak neexistující, tak poškozené svislé i vodorovné izolace prostor pod úrovní terénu. Současně tento stav může zhoršovat i kondenzační vlhkost způsobená nevhodným systémem větrání.

Pro konkrétnější představu o množství vlhkosti, které může být obsaženo ve zdivu: tuna cihelného zdiva může absorbovat až 160 litrů vody.

Jednou z efektivních možností řešení problému zavlhlých suterénů je systém automatické ventilace vzduchu Schwille, který pracuje na principu přesné identifikace rosného bodu venkovního a vnitřního prostoru

Jak nucené větrání Schwille funguje?

Schwille sklep

Správným nastavením tohoto systému docílíte toho, že je vlhkostí nasycený vzduch z vnitřního prostoru průběžně odváděn do venkovního prostoru. A naopak z vnějšku je přiváděn suchý, teplý vzduch.

Systém obsahuje jeden venkovní senzor a jeden vnitřní. Oba senzory neustále měří jak teplotu vzduchu, tak relativní vlhkost. Tato data jsou zpracována v řídící jednotce, kde se vyhodnotí rozdíly v naměřených hodnotách a stanoví se hodnota absolutní vlhkosti.

Regulátor porovná absolutní vlhkost venku a uvnitř. Pokud je absolutní vlhkost výrazně nižší venku nežli uvnitř, tak se automaticky spustí ventilátory. Po tuto dobu probíhá výměna vzduchu, dokud není dosaženo rovnováhy s venkovním vzduchem. Aby nedocházelo v zimě k nechtěnému ochlazování suterénu, je možné nastavit nižší absolutní hodnotu.

Složení systému Schwille

  • Venkovní senzor
  • Vnitřní senzor
  • Řídící jednotka
  • Dvojice ventilátorů
  • Elektrická zásuvka – není součástí dodávky :)

Správné umístění senzorů

Schwille senzorPro vnitřní senzor je vhodné umístění v centru suterénu a to na distanční podložky. Neměl by se instalovat v rozích ani na příliš vlhkých místech.  Venkovní senzor se rovněž instaluje na distanční položky ve výšce cca 2-3 metry. Měl by být chráněn před deštěm a přímým slunečním zářením. Vhodná orientace venkovního senzoru je na severní nebo východní straně budovy.

Správné umístění ventilátorů

Doporučujeme nasávací ventilátor umístit na severní případně východní straně objektu. A naopak ventilátor určený pro odtah vzduchu pak na jižní či západní straně budovy. V místnosti, kterou chcete odvětrávat, by neměly být žádné další otvory, aby celý systém spolehlivě a efektivně fungoval.

Jak poznám, kolik potřebuji ventilátorů?

Kompletní výměna vzduchu (objem místnosti) by měla být dosažena v průběhu 5 minut. Pro rozsáhlejší prostory je tedy zapotřebí kalkulovat s více než se základní dvojicí ventilátorů. Základní balíček s dvěma ventilátory je vhodný pro místnosti o objemu cca 30m3 (např. místnost 4x3x2,5m).

Systém Schwille můžete objednat v našem e-shopu, nebo si o něm ještě podrobně přečíst zde.

Máte-li jakékoliv dotazy, kontaktujte nás, rádi Vám pomůžeme.

zavřít

Zpracovávám...